Witaminy na paznokcie

Zwykło się mówić, że niedobory witamin są początkowo widoczne w osłabieniu kondycji włosów, skóry i paznokci. Można z tego wywnioskować, że dla zachowania zdrowych paznokci trzeba dbać o odpowiedni poziom ogółu witamin w diecie. Dzięki temu, witaminy na paznokcie będą z pewnością na odpowiednim poziomie.

Niemniej dla paznokci największą rolę odgrywają biotyna, witamina C i E. Pierwsza z witamin jest potrzebna do produkcji keratyny – budulca płytki paznokci. Witamina C i E są z kolei przeciwutleniaczami, które niwelują niekorzystny wpływ wolnych rodników na strukturę paznokci. Poprzez likwidację wolnych rodników zmniejszają one ryzyko uszkodzeń, które oksydanty mogłyby spowodować.

Biotyna

Biotyna jest znana również jako witamina H. Choć jej nazwa wzięła się od słowa „Włosy” (niem. Haar), ma ona istotny wpływ także na kondycję paznokci. Biotyna zawiera w sobie cząsteczki siarki i uczestniczy w produkcji keratyny. Wspomniane białko jest budulcem skóry, włosów i paznokci. Niedostatek keratyny prowadzi do osłabienia paznokci i obniżenia ich odporności na uszkodzenia. Dzięki temu białku paznokcie są twarde i odporne na zewnętrzne czynniki.

Witamina C

Witamina C odpowiada między innymi za produkcję kolagenu, ale nie tylko. Jedną z jej istotnych funkcji jest niszczenie wolnych rodników. Witamina C jest antyoksydantem, który łatwo ulega rozpadowi. Dostarczamy ją organizmowi głównie w postaci świeżych warzyw i owoców. Witamina C poprawia przyswajanie żelaza – składnika ważnego dla kondycji paznokci. Ponadto, witamna C łagodzi stany zapalne i zapobiega ich występowaniu – także w okolicy paznokci.

Witamina E

Witamina E regeneruje i odżywia paznokcie. Nie bez przyczyny znajdziemy ją w składzie większości odżywek do paznokci. Pomaga ona szczególnie słabym i kruchym paznokciom, których płytka jest przesuszona, np. z powodu nadmiernej stylizacji, stosowania manicure hybrydowego itp. Witamina E chroni paznokcie przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.

Witamina A i inne witaminy

Witamina A podobnie jak witamina E działa na paznokcie wzmacniająco. Należy ona także do przeciwutleniaczy. Także witaminy z grupy B są potrzebne do zachowania dobrej kondycji paznokci. Niedostatek witaminy B12, B6, B1 i B2 prowadzi do łamliwości paznokci. Objawem awitaminozy może być również zniekształcenie płytek paznokci.

Podsumowanie

Wiele witamin ma wpływ na stan paznokci, ale największy wpływ przypisuje się biotynie, witaminie C i E. Awitaminoza przyczynia się do pogorszenia wyglądu płytki paznokcia. Niemniej z suplementacją nie wolno przesadzać. Należy stosować suplementy diety z umiarem, żeby uniknąć bardzo niebezpiecznej hiperwitaminozy.